Ogłoszenie


  • Index
  •  » Kantyna
  •  » PO Częstochowie - komenty o dowodzeniu i co poprawić

#1 2014-01-20 12:41:15

 Dixon

Administrator

2806128
Zarejestrowany: 2008-04-02
Posty: 1507
Punktów :   

PO Częstochowie - komenty o dowodzeniu i co poprawić

Śniegu poprosił o komentarze po wyjeździe dotyczące dowodzenia, zgrania, obserwacji.

Nie piszemy tutaj o tym co było chujowego w zlocie, albo w innych graczach.

Piszemy tylko o nas samych i co mamy poprawić.

Zapraszam do naskrobania opinii


"There is no worse enemy than United Stated Marines. We are masters of controlling chaos and violence." Marine Officer

Offline

 

#2 2014-01-20 13:02:12

jarko

Private First Class

Zarejestrowany: 2012-06-30
Posty: 13
Punktów :   

Re: PO Częstochowie - komenty o dowodzeniu i co poprawić

Wklejam swoja wypowiedz z FB:
wg mnie;
1, Każdy powinien mięć stale funkcje w drużynie i był wyznaczony konkretny dowodzący który będzie nim zawsze i zastępca jeśli go nie będzie.
2, Zastępca nie wpierdala się gdy obecny jest dowodzący a w drużynach powinna panować dyscyplina, czyli jak jest cisza to jest cisza a nie śmichy hihy.
3, Należy wyznaczyć funkcje i funkcyjnych ( na stałe) żeby mogli się doskonalić w swoim zakresie np radiooperator, scout, medyk itp
4, Potrzebne sa regularne treningi min 1 na 2 tyg a nie jeden trening przed każdym wyjazdem.

Co do akcji podobało mi się zgranie i cala akcja z podchodzenia. c**j, że wpadliśmy na swoich bo i tak pokazaliśmy że jesteśmy lepsi.

Niestety to nie wystarczy bo my mamy być najlepsi. Bezapelacyjnie k***a Jego Mać.


No to chyba tyle w tym temacie Hooah

Offline

 

#3 2014-01-20 13:43:29

śnieżyn

Moderator

Zarejestrowany: 2009-07-24
Posty: 566
Punktów :   

Re: PO Częstochowie - komenty o dowodzeniu i co poprawić

No ja oczywiście
-to co pisał dixon -oficer gada do podoficerów nie bezpośrednio do szeregowców co jeszcze panowie,

osobiście uważam, że było dobrze jak na warunki amatorskie ale będe nad tym pracować...

Offline

 

#4 2014-01-20 14:34:47

 Dixon

Administrator

2806128
Zarejestrowany: 2008-04-02
Posty: 1507
Punktów :   

Re: PO Częstochowie - komenty o dowodzeniu i co poprawić

ad Jarko.
1. Jestem, za
2. Jestem za. Co więcej nikt nie wpierdala się gdy ranga wyżej coś mówi. Przedstawiamy po kolei. Nie wdupcamy się na linię radia, jak ktoś coś mówi. 
3. Jest to pomysł, ale trzeba moim zdaniem porobić funkcje dla każdego, czyli np
   -> 2-3 medyków..
   -> 2-3 radiowców..
   -> 3-4 zwiadowców...
   -> 2-4 typów, co będą ogarniali temat RKM'u. To naprawdę trzeba ogarniać. Nie wystarczy chodzić sobie z krową.. trzeba ją czuć, wiedzieć gdzie być w szyku, wiedzieć gdzie się rozłożyć i jak żeby wesprzeć attack, odwrót, obronę... etc..

4. jestem za. Nawet 3 razy za. 2 treningi w miesiącu. Wolę trening od napierdalania się na forcie, przynajmniej coś z tego zostanie.


Ad. Śnieżynek:
1. Tak. Kolejność komunikatów idzie po randze,

Było lepiej.

Moim zdaniem jeszcze trzeba:
1. Hand signals każdy ma znać jak 'Ojczenasz',
2. Komunikaty radiowe. Panowie... no do chuja... Jeszcze raz usłyszę "Kontakt...." lub "Widzę... 3ch chyba... chyba... wróg..."...

Jak powinno być:
Jeżeli pilne:  1. "A do LT, wróg, cztery osoby, 11'sta, ["odległość"] 100m, [Kierunek] Na nas/ ( jeżeli bokiem na którą naszą stronę idą "z / na") Lewa/prawa/Prawa/lewa. Potwierdź.
Jeżeli Lt nie potwierdził - powtarzasz komunikat.
LT: "LT do A Przyjąłem/Powtórz."


Jeżeli nie pilne: 1. "A do MGST.  Wróg, cztery osoby, 11'sta, ["odległość"] 100m, [Kierunek] Na nas/ ( jeżeli bokiem na którą naszą stronę idą "z / na") Lewa/prawa/Prawa/lewa. Potwierdź.."
MGST: "Przyjołem"
MGST: "MGST do LT, odbiór."
Lt: "Lt zgłaszam się." lub "Wstrzymaj się" Lub ewentualnie "Słyszałem, potwierdzam"
MGST: "komunikat wróg, cztery osoby, 11'sta, ["odległość"] 100m, [Kierunek] Na nas/ ( jeżeli bokiem na którą naszą stronę idą "z / na") Lewa/prawa/Prawa/lewa. Potwierdź.."
LT: "Potwierdzam."


3. Jeżeli działamy w pododdziałach 4 osobowych - to w tej 4 działamy parami. Co było fajnie widoczne wczoraj.

Każdy pilnuje dupy każdego. Każda dwójka pilnuje dupy drugiej dwójki... Każda czwórka pilnuje dupę drugiej czwórki.


"There is no worse enemy than United Stated Marines. We are masters of controlling chaos and violence." Marine Officer

Offline

 

#5 2014-01-20 15:01:22

pucek

1stFR

Zarejestrowany: 2011-05-31
Posty: 121
Punktów :   

Re: PO Częstochowie - komenty o dowodzeniu i co poprawić

mnie strasznie wkurwiła (tak dokładne wkurwieniem można było nazwać mój stan) dwu-godzinna obsuwa.
Na początku nuda , potem się rozwinęło było umiarkowanie ciekawie. Niemiłosiernie wkurwiający był brak kontaktu z "dowództwem" niby k***a LARP a Amerykańska armia bez kontaktu...
Naszym dzięki wielkie za miłą zabawę i towarzystwo
i najważniejsze za zostawienie auta w takim stanie w jakim go zastali:)

P.S. radio wychodzi na prowadzenie wśród listy zakupowej

Offline

 

#6 2014-01-20 15:27:05

Wodziu

1stFR

Zarejestrowany: 2014-01-20
Posty: 15
Punktów :   

Re: PO Częstochowie - komenty o dowodzeniu i co poprawić

Jak dla mnie grało " prawie" wszystko...

1.Łańcuch dowodzenia .-mam dowódce i tylko ON wydaje mi rozkazy -dowódca jest kapral z pary,sierzant,itp a nie wolna amerykanka /
2 komunikacja radio to podstawa niestety radiowiec to skarb i tego trza mieć i wyposarzyć podobnie jak dowódce w 2 niestety radia z solidnymi antenami.
3 Broń wsparcia jest niezbedna i nie wiem czy nie pomyslec na 2 krową dla drugiej czwórki.
4 Szkolenie ze specjalności jest niezbedne  [op rkm] radiowiec,zwiad tak jak pisze jaro
5 cisza w eterze.  Panowie jak chcemy pogadac to spotkajmy sie k***a na piwie i pogadajmy a nie w polu gdzie słychac każde słowo .To co sie działo jest karygodne (wiem sam gadałem i bije sie w pierwsi) .Wszyscy muszą miec zestawy słuchawkowe .radio budziaka było słychac z 50m


tyle już sie nie wymądrzam i zajmuje miejsce w szeregu

Offline

 

#7 2014-01-20 16:05:49

jarko

Private First Class

Zarejestrowany: 2012-06-30
Posty: 13
Punktów :   

Re: PO Częstochowie - komenty o dowodzeniu i co poprawić

Dodatkowo proponuje 1 w tygodniu o odowiedziej porze organizowac spotkania reconu no koniecznie pijanstwo , ale po prostu usiasc i pogadac , najlepeij ogarnac jakas kanciape z parkingiem zeby nie dymac do rynku  i bylo cicho a piwo w cenie sklepowej(co przyniesiesz to twoje)

Offline

 

#8 2014-01-20 21:15:23

 Dixon

Administrator

2806128
Zarejestrowany: 2008-04-02
Posty: 1507
Punktów :   

Re: PO Częstochowie - komenty o dowodzeniu i co poprawić

W zasadzie radio operator móglby mieć cos takiego:
http://www.ebairsoft.com/ztac-z118-z40o … -6832.html
plus dwa takie:
http://www.ebairsoft.com/emerson-em5306 … -6837.html

albo:
http://www.ebairsoft.com/z119-z40ps-lit … -7095.html
Plus dwa takie:
http://www.ebairsoft.com/ztac-z124-elec … -6836.html

Ten drugi wariant chyba moze obsłużyc nawet trzy radia... ale to już chyba delikatne przegięcie pyty.

Obecny wariant jest okay:
http://www.globalsecurity.org/military/ … ppendb.htm

http://www.globalsecurity.org/military/library/report/1999/99-16/appb-1.gif
http://www.globalsecurity.org/military/library/report/1999/99-16/appb-2.gif
http://www.globalsecurity.org/military/library/report/1999/99-16/appb-3.gif


Panowie, nie chcę nic mówić, ale znalazłem kopię NAVCOMA, tylko patrząc na Navcoma zastanawiam się czy nie jest kopia tego:
http://konektor5000.pl/index.php?p604,w … ystrybucja


"There is no worse enemy than United Stated Marines. We are masters of controlling chaos and violence." Marine Officer

Offline

 

#9 2014-01-21 10:07:51

Budziak

Administrator

Zarejestrowany: 2008-04-02
Posty: 784
Punktów :   

Re: PO Częstochowie - komenty o dowodzeniu i co poprawić

Na duży plus było to że praktycznie nie zdarzały się sytuacje w których ktoś mówił: eee a ja to bym zrobił inaczej. Jest łańcuch dowodzenia, jest rozkaz wykonać.
Zgranie b. fajnie funkcjonowało, oby tak dalej.
IMO Jarkos powinien iść nie na szpicy tylko tuż za nią, jak szpica ma problem to woła Jarosa i on czyści z większej odległości
Radia w końcu k***a działały!!!!!
Treningu ustalmy 1sza/3cia którakolwiek sobota miesiąca i jedziemy z koksem
EDIT: Wodziu rozwolnienie w eterze było na początku dość mocne a potem tylko chwilami, nie możemy się dać też zwariować, wg mnie było na dopuszczalnym poziomie. Jak sobie wyobrażam takie Devgru które popierdala przez cały dzień po jakiś górach to nie wierzę, że mają spięte poślady cały czas tylko ktoś od czasu do czasu rzuci po radiu jakiś Łysowaty komentarz
Co do słuchawki ja jestem zajebiście zadowolony, miałem na maksa ustawione radio, następnym razem trzeba chyba po prostu trochę skręcić głośność.

Ostatnio edytowany przez Budziak (2014-01-21 10:12:49)

Offline

 

#10 2014-01-21 12:02:35

jarko

Private First Class

Zarejestrowany: 2012-06-30
Posty: 13
Punktów :   

Re: PO Częstochowie - komenty o dowodzeniu i co poprawić

@budziak  Ale ja lubie

Offline

 

#11 2014-01-21 14:12:01

śnieżyn

Moderator

Zarejestrowany: 2009-07-24
Posty: 566
Punktów :   

Re: PO Częstochowie - komenty o dowodzeniu i co poprawić

Moim zdaniem podział sie spisał był elastyczny do każdego zadania mogłem sobie ustawić kolejność i możliwość manewru
Jarko na swojej pozycji się spisał bardzo dobrze.
Pierdolenie na radiach owszem troszkę ograniczyć, ale wydaje mi się, że było na dopuszczalnym poziomie, gdy trzeba było miałem spokój w eterze.
z mojej strony obiecuję, że będę się starał zwracać uwagę na wydawanie komend po linii dowodzenia;]

mam tez kilka spostrzeżeń
-musicie zgłaszać jak jesteście zmęczeni, by potem nie byc tak wykończonym pod koniec.
-to co słusznie zauważył Dixon priorytety w przekazywaniu wiadomości, wróg, ilość odległość -bardzo istotne informacje jak dla mnie
- szkolenie operatora krowy owszem ale ważne jest także osoba w parze z krową by była zaraz obok niego i pełniła funkcje osłony i obserwatora!! tak jak u snajperów !!!!
- Grupa Dixona miała dobra siłę ognia- myślę ze następnym razem będzie w tym wypadku tylko lepiej
-tandem Jaros_łysy spisał się dobrze, mały zwiad który współdziała z moją grupą jak dla mnie wyszło fajnie
-grupa śnieżna ;] - z racji praktycznego nie zgrania raczej słaby wpływ na przebieg zdarzeń, ale dorzucało do gry swoją "cegiełkę"
-Pucek radio jest dla ciebie nie tyle priorytetem co cholera 1 celem twego życia!!!! także dla ciebie specialne szkolenie z wyciągania zawleczek od granatów!!!
-jeśli uważacie,że było zbyt nudno albo co to powiem, że kto nie zna mnie to musi wiedzieć, że wykonywanie zadań stoi u mnie nad chęcią do napierdalania !!!
-także ważne by szefowie grup przy każdym natarciu bardziej niż napierdalać kontrolowali poruszanie się grupy, popędzali, bo w ferworze walki sie o tym zapomina
-wydaje mi sie także, że warto przećwiczyć szybkość natarcia i poruszania się w terenie takim jaki był  w Częstochowie czyli pofałdowany pusty teren z lekką roślinnośćią
i na tym bym sie skupił następnym razem, no i oczywiście na bramkowaniu skrzyżowań ;]

Offline

 

#12 2014-01-21 15:37:54

 Dixon

Administrator

2806128
Zarejestrowany: 2008-04-02
Posty: 1507
Punktów :   

Re: PO Częstochowie - komenty o dowodzeniu i co poprawić

Proponuję Sawannę wykorzystać w tym celu.

Proponuję trening w najbliższym czasie. Np. w tą sobotę. Wolę trening niż fort.


"There is no worse enemy than United Stated Marines. We are masters of controlling chaos and violence." Marine Officer

Offline

 

#13 2014-01-21 16:26:59

jarko

Private First Class

Zarejestrowany: 2012-06-30
Posty: 13
Punktów :   

Re: PO Częstochowie - komenty o dowodzeniu i co poprawić

co wy na to zeby jak zrobi sie jasniej  robic treningi w tygodniu o godzinie 19 ?

Offline

 

#14 2014-01-21 21:07:10

Łysy

1stFR

9995681
Zarejestrowany: 2008-04-02
Posty: 701
Punktów :   

Re: PO Częstochowie - komenty o dowodzeniu i co poprawić

Moje 3 grosze:

1. Według mnie radio to podstawa dobrze zgranej ekipie która chce działać "taktycznie".
Bardzo cieszy fakt że każde radio działało cały czas i nikomu nie padła bateria. Jak zwykle Dixon miał problem z PTT ale jakoś go przezwyciężył! Stary zaopatrz się w coś co będzie działało zawsze - proszę To tyczy się wszystkich. 
Zachowanie w eterze chyba było faktycznie wystarczające - jak była akcja i podchody to cisza (bez zbędnego gadania). Jak był nudny marsz albo długa warta to trosze jak nie zaszkodzi.

2. Jeżeli chodzi o ogólne zgranie to było bardzo oki. Mimo że nie trenujemy jakoś super regularnie to doświadczenie pozwala działać w miarę fajnie. Treningi mile widzialne z mojej strony żeby było jeszcze lepiej.

3. Treningi w tygodniu dla mnie dopadają bo nie ma mnie w Krk

4. Tak jak mówi Budziak dajnie że nie było podważania rozkazów. Według mnie to bardzo ważne. Zwłaszcza podczas dynamicznej akcji. Rozmowa i polemizowanie w czasie warty o dalszych posunięciach jest do przyjęcia ale zawsze wyznaczony dowódca ma ostatnie słowo.

Chyba tyle.

Offline

 

#15 2014-01-24 17:22:50

pucek

1stFR

Zarejestrowany: 2011-05-31
Posty: 121
Punktów :   

Re: PO Częstochowie - komenty o dowodzeniu i co poprawić

http://images62.fotosik.pl/588/39f7a149b6619a30m.jpg


Radio jest

Offline

 
  • Index
  •  » Kantyna
  •  » PO Częstochowie - komenty o dowodzeniu i co poprawić
-=Swift Silent Deadly=-

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Przeprowadzki Wrocław Destylator do alkoholu Gifbudka politologiaujk oaza